floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Euphorbia denticulata
 
Sarıgül / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Euphorbia denticulataEuphorbia denticulataEuphorbia denticulataEuphorbia denticulataEuphorbia denticulata
Gözlem bildir
Karasütlük
Euphorbiaceae / Euphorbia / Euphorbia denticulata
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Karasütlük (Euphorbia denticulata) Sütleğengiller (Euphorbiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta ve Doğu Karadeniz, Orta Kızılırmak, Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 800-3050 m yükseklikler arasında; meşe korulukları, çalılıklar, taşlık kireçtaşı ve volkanik yamaçlar, bozkırlar ve molozlar arasında gözlemlenebilir.

Bilimsel olarak Euphorbia denticulata Lam. şeklinde tanımlanır.

Euphorbia etimolojisi

Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmıştır; Numidia Kralı II.Juba MS 12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiştir; 1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırılmıştır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Lam. kısaltması bilim insanı Jean-Baptiste Pierre Antoine de Monet de Lamarck (1744-1829) için kullanılmıştır.

Morfoloji


Gürbüz, tüysüz, dumanlı, yatık veya hemen hemen yere yayılı gelişen, çok yıllık bir türdür. Gövdeler birkaç tanedir ve basittir, güçlü odunsu kökten yükselir. Alt sap yaprakları ters yumurtamsı, 1.5-5 x 1-3 cm, sıklıkla eflatuna çalar, küt, sivrimsi veya dikensi uçlu, ± tam kenarlı, taban kamamsı veya yuvarlağımsıdır; üst sap yaprakları yuvarlağımsı veya yumurtamsı ve 4 cm genişliğe kadardır, dikensi uçlu değildir. Işınsal yapraklar yuvarlağımsı veya böbrek şeklinde ve tabanları sığ kalpsidir. İkincil ışınsal yapraklar böbrek şeklinde veya enine yumurtamsı, 1-2 x 1-2.5 cm, taban yuvarlağımsı veya kalpsidir. Işınlar 5 adettir, 3 kata kadar çatal çatallanır; yaprak koltuğundaki ışınlar 0-2 adettir. Beze tarak gibi dişleri dişli ve kızıldır. Meyveler yumurta biçimli-konik, üç köşeli ve 7-8 mm çaptadır. Tohumlar yumurta biçimli-dört köşeli, 4-5 mm, siğilli-kırışık, gri veya kahverengidir; karunkula terminal, konik ve 1.5 mm´dir.listMaplistPiclist

Gözlemler


Euphorbia denticulataSarıgül / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Euphorbia denticulataGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Euphorbia türleri: E.acanthothamnos, E.agraria, E.aleppica, E.altissima, E.amygdaloides, E.anacampseros, E.apios, E.arguta, E.arvalis, E.aulacosperma, E.austroanatolica, E.barrelieri, E.belgradica, E.cassia, E.chaborasia, E.chamaesyce, E.characias, E.cheiradenia, E.condylocarpa, E.coniosperma, E.craspedia, E.cyparissias, E.davisii, E.dendroides, E.denticulata, E.dimorphocaulon, E.djimilensis, E.epithymoides, E.eriophora, E.erubescens, E.erythrodon, E.esula, E.exigua, E.falcata, E.fistulosa, E.forsskalii, E.gaillardotii, E.glareosa, E.grisophylla, E.haussknechtii, E.helioscopia, E.herniariifolia, E.heteradena, E.heterophylla, E.hierosolymitana, E.hirsuta, E.humifusa, E.iberica, E.illirica, E.isaurica, E.kotschyana, E.lagascae, E.lathyris, E.ledebourii, E.lucida, E.macrocarpa, E.macroceras, E.macroclada, E.maculata, E.marschalliana, E.microsphaera, E.myrsinites, E.nutans, E.oblongata, E.oblongifolia, E.orientalis, E.oxyodonta, E.palustris, E.pannonica, E.paralias, E.peplis, E.peplus, E.pestalozzae, E.petiolata, E.petrophila, E.phymatosperma, E.physocaulos, E.pisidica, E.platyphyllos, E.prostrata, E.rhabdotosperma, E.rhytidosperma, E.rigida, E.salicifolia, E.sanasunitensis, E.schottiana, E.segetalis, E.seguieriana, E.serpens, E.sintenisii, E.smirnovii, E.spinosa, E.squamosa, E.stricta, E.szovitsii, E.taurinensis, E.terracina, E.thompsonii, E.valerianifolia, E.wittmannii
Gözlem bildirilen diğer Euphorbia türleri: E.hypericifolia, E.marginata, E.milii, E.pulcherrima, E.tirucalli
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)