floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Limonium virgatum
 
İskele / Karaburun / İzmir - Ekim 2021 © Serdar Ölez
Limonium virgatumLimonium virgatumLimonium virgatumLimonium virgatumLimonium virgatumLimonium virgatumphotos
Gözlem bildir
Cılızot
Plumbaginaceae / Limonium / Limonium virgatum
mapmapmapmap
Cılızot (Limonium virgatum) Kardikenigiller (Plumbaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Limonium virgatum (Willd.) Fourr. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Willd. kısaltması bilim insanı Carl Ludwig Willdenow (1765-1812) için kullanılmıştır. Fourr. kısaltması bilim insanı Jules Pierre Fourreau (1844-1871) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Limonium virgatumİskele / Karaburun / İzmir
Ekim 2021 ©Serdar Ölez
Limonium virgatumTurnalı / Menteşe / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Limonium türleri: L.anatolicum, L.angustifolium, L.bellidifolium, L.caspium, L.echioides, L.effusum, L.globuliferum, L.gmelinii, L.graecum, L.gueneri, L.iconicum, L.lilacinum, L.meyeri, L.ocymifolium, L.pycnanthum, L.sieberi, L.sinuatum, L.smithii, L.tamaricoides, L.vanense, L.virgatum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)