floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Limonium graecum
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kumkaranfili
Plumbaginaceae / Limonium / Limonium graecum
mapmapmapmapmapmap
Kumkaranfili (Limonium graecum) Kardikenigiller (Plumbaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Limonium graecum (Poir.) Rech.f. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Poir. kısaltması bilim insanı Jean Louis Marie Poiret (1755-1834) için kullanılmıştır; Poiret (1755-1834) Fransız bir botanikçidir. Rech.f. kısaltması bilim insanı Karl Heinz Rechinger (1906-1998) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Limonium graecumSelçuk / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan L. graecum taksonları: Limonium graecum var. graecum, Limonium graecum var. hyssopifolium
Türkiye´de doğal yayılan Limonium türleri: L.anatolicum, L.angustifolium, L.bellidifolium, L.caspium, L.echioides, L.effusum, L.globuliferum, L.gmelinii, L.graecum, L.gueneri, L.iconicum, L.lilacinum, L.meyeri, L.ocymifolium, L.pycnanthum, L.sieberi, L.sinuatum, L.smithii, L.tamaricoides, L.vanense, L.virgatum
Kaynaklar
  1. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  2. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)