floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Limonium sieberi
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kıyıkaranfili
Plumbaginaceae / Limonium / Limonium sieberi
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Kıyıkaranfili (Limonium sieberi) Kardikenigiller (Plumbaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Konya, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Limonium sieberi (Boiss.) Kuntze şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Kuntze kısaltması bilim insanı Carl Ernst Otto Kuntze (1843-1907) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Limonium sieberiÇeşme / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Limonium türleri: L.anatolicum, L.angustifolium, L.bellidifolium, L.caspium, L.echioides, L.effusum, L.globuliferum, L.gmelinii, L.graecum, L.gueneri, L.iconicum, L.lilacinum, L.meyeri, L.ocymifolium, L.pycnanthum, L.sieberi, L.sinuatum, L.smithii, L.tamaricoides, L.vanense, L.virgatum
Kaynaklar
  1. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  2. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)