floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Limonium sinuatum
 
Koyunbaba / Bodrum / Muğla - Haziran 2023 © Serdar Ölez
Limonium sinuatumLimonium sinuatumLimonium sinuatumLimonium sinuatumLimonium sinuatumLimonium sinuatumphotos
Gözlem bildir
Denizlavantası
Plumbaginaceae / Limonium / Limonium sinuatum
mapmapmapmapmapmap
Denizlavantası (Limonium sinuatum) Kardikenigiller (Plumbaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Limonium sinuatum (L.) Mill. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Mill. kısaltması bilim insanı Philip Miller (1691-1771) için kullanılmıştır; Miller İskoç kökenli İngiliz botanikçidir; hayatı boyunca Chelsea Physic Garden´da bahçevan olarak çalışmıştır; 1731 yılında The Gardener´s Dictionary adlı eserini yayınlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Limonium sinuatumKüçükbahçe / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Limonium sinuatumAkyarlar / Bodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Limonium sinuatumKoyunbaba / Bodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Limonium sinuatumAlaçatı / Çeşme / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Limonium sinuatumAkyarlar / Bodrum / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Limonium türleri: L.anatolicum, L.angustifolium, L.bellidifolium, L.caspium, L.echioides, L.effusum, L.globuliferum, L.gmelinii, L.graecum, L.gueneri, L.iconicum, L.lilacinum, L.meyeri, L.ocymifolium, L.pycnanthum, L.sieberi, L.sinuatum, L.smithii, L.tamaricoides, L.vanense, L.virgatum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)