floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Limonium bellidifolium
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Hoşkuduzotu
Plumbaginaceae / Limonium / Limonium bellidifolium
mapmapmapmapmap
Hoşkuduzotu (Limonium bellidifolium) Kardikenigiller (Plumbaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Limonium bellidifolium (Gouan) Dumort. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Gouan kısaltması bilim insanı Antoine Gouan (1733-1821) için kullanılmıştır. Dumort. kısaltması bilim insanı Barthélemy Charles Joseph Dumortier (1797-1878) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Limonium bellidifoliumBüyük Menderes Deltası / Kuşadası / Aydın
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Limonium bellidifoliumAkbük / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Limonium türleri: L.anatolicum, L.angustifolium, L.bellidifolium, L.caspium, L.echioides, L.effusum, L.globuliferum, L.gmelinii, L.graecum, L.gueneri, L.iconicum, L.lilacinum, L.meyeri, L.ocymifolium, L.pycnanthum, L.sieberi, L.sinuatum, L.smithii, L.tamaricoides, L.vanense, L.virgatum
Kaynaklar
  1. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  2. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)