floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Limonium caspium
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
İyikuduzotu
Plumbaginaceae / Limonium / Limonium caspium
mapmapmapmap
Iyikuduzotu (Limonium caspium) Kardikenigiller (Plumbaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta Kızılırmak, Konya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Limonium caspium (Willd.) Gams şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Willd. kısaltması bilim insanı Carl Ludwig Willdenow (1765-1812) için kullanılmıştır. Gams kısaltması bilim insanı Helmut Gams (1893-1976) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Limonium caspium Ankara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Limonium türleri: L.anatolicum, L.angustifolium, L.bellidifolium, L.caspium, L.echioides, L.effusum, L.globuliferum, L.gmelinii, L.graecum, L.gueneri, L.iconicum, L.lilacinum, L.meyeri, L.ocymifolium, L.pycnanthum, L.sieberi, L.sinuatum, L.smithii, L.tamaricoides, L.vanense, L.virgatum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)