floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Matthiola fruticulosa
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kumşebboyu
Brassicaceae / Matthiola / Matthiola fruticulosa
mapmapmapmap
Kumşebboyu (Matthiola fruticulosa) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Ergene, Güney Marmara alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Matthiola fruticulosa Türkçede Kumşebboyu olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Matthiola fruticulosa (L.) Maire şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Maire etimolojisi

Bilimsel adlandırmada kullanılan Maire kısaltması, türün René Maire (1878–1949) tarafından yayınlandığını belirtir; Maire Fransız bir botanikçi ve mikologdur. Maire kısaltması bilim insanı René Maire (1878-1949) için kullanılmıştır; Maire Fransız bir botanikçi ve mikologdur.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan M. fruticulosa taksonları: Matthiola fruticulosa subsp. fruticulosa
Türkiye´de doğal yayılan Matthiola türleri: M.anchoniifolia, M.fruticulosa, M.incana, M.longipetala, M.montana, M.odoratissima, M.ovatifolia, M.sinuata, M.tricuspidata, M.trojana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)