floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Asphodeline tenuior
 
Ağaşenlik / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Asphodeline tenuiorAsphodeline tenuiorAsphodeline tenuiorAsphodeline tenuior
Gözlem bildir
Tesbihcik
Asphodelaceae / Asphodeline / Asphodeline tenuior
mapmapmapmap
Tesbihcik (Asphodeline tenuior) Çirişgiller (Asphodelaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Asphodeline tenuior (Fisch. ex M.Bieb.) Ledeb. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. Fisch. kısaltması bilim insanı Friedrich Ernst Ludwig von (Fedor Bogdanovic) Fischer (1782-1854) için kullanılmıştır. M.Bieb. kısaltması bilim insanı Friedrich August Marschall von Bieberstein (1768-1826) için kullanılmıştır. Ledeb. kısaltması bilim insanı Carl(Karl) Friedrich von Ledebour (1785-1851) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Asphodeline tenuiorAğaşenlik / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Asphodeline tenuiorGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Asphodeline tenuiorPülümür / Tunceli
1965 ©PH Davis ve ark.
Asphodeline tenuiorPülümür / Tunceli
Haziran 2018 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. tenuior taksonları: Asphodeline tenuior subsp. tenuiflora, Asphodeline tenuior subsp. tenuiflora var. puberulenta, Asphodeline tenuior subsp. tenuiflora var. tenuiflora
Türkiye´de doğal yayılan Asphodeline türleri: A.anatolica, A.baytopiae, A.brevicaulis, A.cilicica, A.damascena, A.globifera, A.liburnica, A.lutea, A.peshmeniana, A.prismatocarpa, A.prolifera, A.recurva, A.rigidifolia, A.sertachiae, A.taurica, A.tenuior, A.turcica
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)