floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Asphodeline damascena
 
Kapullu / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2023 © Serdar Ölez
Asphodeline damascenaAsphodeline damascenaAsphodeline damascenaAsphodeline damascenaAsphodeline damascenaAsphodeline damascenaphotos
Gözlem bildir
Çekiçlik
Asphodelaceae / Asphodeline / Asphodeline damascena
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Çekiçlik (Asphodeline damascena) Çirişgiller (Asphodelaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Asphodeline damascena (Boiss.) Baker şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Baker kısaltması bilim insanı John Gilbert Baker (1834-1920) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Asphodeline damascenaDarende / Malatya
Mart 2024 ©Serdar Ölez
Asphodeline damascenaKapullu / Beypazarı / Ankara
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Asphodeline damascenaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. damascena taksonları: Asphodeline damascena subsp. damascena, Asphodeline damascena subsp. gigantea, Asphodeline damascena subsp. ovoidea, Asphodeline damascena subsp. rugosa
Türkiye´de doğal yayılan Asphodeline türleri: A.anatolica, A.baytopiae, A.brevicaulis, A.cilicica, A.damascena, A.globifera, A.liburnica, A.lutea, A.peshmeniana, A.prismatocarpa, A.prolifera, A.recurva, A.rigidifolia, A.sertachiae, A.taurica, A.tenuior, A.turcica
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)