floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Aethionema capitatum
 
Şampaşakaraderbendi / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Aethionema capitatumAethionema capitatumAethionema capitatumAethionema capitatumAethionema capitatum
Gözlem bildir
Başmürselotu
Brassicaceae / Aethionema / Aethionema capitatum
mapmap
Başmürselotu (Aethionema capitatum) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Adana alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir. 1300-2400 m yükseltiler arasında; taşlık yamaçlar ve kaya çatlaklarında gözlemlenebilir.

Bilimsel olarak Aethionema capitatum Boiss. & Balansa şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Balansa kısaltması bilim insanı Benedict Balansa (1825-1891) için kullanılmıştır.

Morfoloji


10-25 cm boylanabilen, çok yıllık bir türdür; tabanda odunsudur; çiçekli dallar basit veya dallanmış, tüysüz ve dumanlıdır. Yapraklar üçgensi-kalpsi veya yumurtamsı-kalpsidir, sapı kavrar ve keskin uçludur. Taç yapraklar pembe, beyaz veya krem sarısı renkte ve 5-9 x 2-4 mm boyutlardadır. Sapçıklar narin, gevşekçe kaynaşık veya serbesttir, dişli değildir; başçıklar sivri çıkıntılıdır. Çiçek durumu meyveye doğru uzar. Ovaryum 2 bölmeli, her bir bölüm 1-2 tohum taslaklıdır. Meyve sapı (gövdeye) dik veya dar açılı yükselir, 4-7 mm uzunluktadır. Kısa karpelli meyve yumurtamsı, ~ 7 x 6 mm; perde 6 x 2 mm; kanatlar düzensiz olarak ve değişken dişli, 1-2 mm, girinti 1-2 mm; boyuncuk 2-4 mm´dir. Tohumlar 1-2 adettir ve hafifçe yapışkandır.listMaplistPiclist

Gözlemler


Aethionema capitatumŞampaşakaraderbendi / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Aethionema capitatumAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Aethionema capitatumPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Aethionema türleri: A.acarii, A.alanyae, A.annuum, A.apetalum, A.arabicum, A.armenum, A.bingoelicum, A.caespitosum, A.capitatum, A.carneum, A.cordatum, A.coridifolium, A.demirizii, A.diastrophis, A.dincii, A.dumanii, A.dumelicum, A.ertughrulii, A.erzincanum, A.eunomioides, A.fimbriatum, A.froedinii, A.fruticulosum, A.glaucinum, A.grandiflorum, A.heterocarpum, A.heterophyllum, A.huber-morathii, A.karamanicum, A.lepidioides, A.lycium, A.marashicum, A.membranaceum, A.munzurense, A.oppositifolium, A.ozbekii, A.papillosum, A.saxatile, A.schistosum, A.speciosum, A.spicatum, A.stylosum, A.subulatum, A.syriacum, A.thesiifolium, A.turanicum, A.turcica, A.virgatum, A.yildirimlii
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)