floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Melilotus indicus
 
Akyarlar / Bodrum / Muğla - Haziran 2023 © Serdar Ölez
Melilotus indicusMelilotus indicusMelilotus indicusMelilotus indicus
Gözlem bildir
Otuzluyonca
Fabaceae / Melilotus / Melilotus indicus
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Otuzluyonca (Melilotus indicus) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Orta Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Melilotus indicus (L.) All. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. All. kısaltması bilim insanı Carlo Allioni (1728-1804) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Melilotus indicusAkyarlar / Bodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Melilotus indicusAzmaklar arası / Akyaka  / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Melilotus indicusAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Melilotus indicus eşisimleri/sinonimleri: Melilotus indica
Türkiye´de doğal yayılan Melilotus türleri: M.albus, M.bicolor, M.elegans, M.indicus, M.italicus, M.officinalis, M.siculus, M.spicatus, M.sulcatus, M.tauricus, M.urbanii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)