floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Melilotus bicolor
 
Karaşar / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen
Melilotus bicolorMelilotus bicolorMelilotus bicolor
Gözlem bildir
Hercaiyonca
Fabaceae / Melilotus / Melilotus bicolor
mapmapmapmap
Hercaiyonca (Melilotus bicolor) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Ergene, İç Batı Anadolu, Konya alt bölgelerinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Melilotus bicolor Boiss. & Balansa şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Balansa kısaltması bilim insanı Benedict Balansa (1825-1891) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Melilotus bicolorKaraşar / Beypazarı / Ankara
Mayıs 2020 ©Mustafa Gökmen
Melilotus bicolorAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Melilotus türleri: M.albus, M.bicolor, M.elegans, M.indicus, M.italicus, M.officinalis, M.siculus, M.spicatus, M.sulcatus, M.tauricus, M.urbanii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)