floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Marrubium vulgare
 
Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez
Marrubium vulgare
Gözlem bildir
Bozotu
Lamiaceae / Marrubium / Marrubium vulgare
mapmapmapmapmapmapmapmap
Karaderme (Marrubium vulgare) Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Batı Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Antalya, Adana, Orta Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkçe literatürde genellikle Karaderme olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde köpekotu veya kukasotu olarak bilinir. Bilimsel olarak Marrubium vulgare L. şeklinde tanımlanır.

vulgare etimolojisi

Vulgare Latincede yaygın olan, sık rastlanılan anlamında kullanılır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Marrubium vulgareYenice / Karabük
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Marrubium vulgareDikili / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Marrubium vulgareAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Marrubium türleri: M.anisodon, M.astracanicum, M.bourgaei, M.catariifolium, M.cephalanthum, M.cordatum, M.cuneatum, M.depauperatum, M.globosum, M.heterodon, M.lutescens, M.parviflorum, M.peregrinum, M.persicum, M.rotundifolium, M.sivasense, M.trachyticum, M.vanense, M.vulcanicum, M.vulgare
Kaynaklar
  1. Şifalı Bitkiler Kütüphanesi - Köpekotunun Faydaları, Ebitki internet sitesi, Erişim tarihi Nisan24,2020 [PDF]
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)