floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Marrubium cephalanthum
 
Kâhta / Adıyaman - Temmuz 2021 © Serdar Ölez
Marrubium cephalanthumMarrubium cephalanthumMarrubium cephalanthumMarrubium cephalanthumMarrubium cephalanthumMarrubium cephalanthumphotos
Gözlem bildir
Başlıbozot
Lamiaceae / Marrubium / Marrubium cephalanthum
mapmapmapmapmap
Başlıbozot (Marrubium cephalanthum) Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Orta Karadeniz, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Adana alt bölgelerinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Marrubium cephalanthum Boiss. & Noë şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Noë kısaltması bilim insanı Friedrich Wilhelm Noë (1798-1858) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Marrubium cephalanthumDarende / Malatya
Mart 2024 ©Serdar Ölez
Marrubium cephalanthumKâhta / Adıyaman
Temmuz 2021 ©Serdar Ölez
Marrubium cephalanthumGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Marrubium türleri: M.anisodon, M.astracanicum, M.bourgaei, M.catariifolium, M.cephalanthum, M.cordatum, M.cuneatum, M.depauperatum, M.globosum, M.heterodon, M.lutescens, M.parviflorum, M.peregrinum, M.persicum, M.rotundifolium, M.sivasense, M.trachyticum, M.vanense, M.vulcanicum, M.vulgare
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)