floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Glaucium corniculatum
 
Nallıhan / Ankara - Mayıs 2023 © Serdar Ölez
Glaucium corniculatumGlaucium corniculatumGlaucium corniculatumGlaucium corniculatumGlaucium corniculatumGlaucium corniculatumphotos
Gözlem bildir
Çömlekçatlatan
Papaveraceae / Glaucium / Glaucium corniculatum
mapmapmapmapmapmapmapmap
Çömlekçatlatan (Glaucium corniculatum) Haşhaşgiller (Papaveraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Konya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Glaucium corniculatum (L.) Rudolph şeklinde tanımlanır.

Glaucium etimolojisi

Glaucium Yunancada `grimsi yeşil, deniz yeşili` anlamına gelen glaukos kelimesinden türetilmiştir.

corniculatum etimolojisi

Corniculatum Latincede `boynuz` anlamına gelen cornu kelimesinden türetilmiştir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Rudolph kısaltması bilim insanı Johann Heinrich Rudolph (1744-1809) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Glaucium corniculatumOkullar / Balıkesir
Mayıs 2021 ©Serdar Ölez
Glaucium corniculatumNallıhan / Ankara
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Glaucium corniculatumGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Glaucium corniculatumAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan G. corniculatum taksonları: Glaucium corniculatum var. corniculatum
Türkiye´de doğal yayılan Glaucium türleri: G.acutidentatum, G.cappadocicum, G.caricum, G.corniculatum, G.flavum, G.grandiflorum, G.haussknechtii, G.leiocarpum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)