floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Daphne pontica
 
Abalı / Sinop - Ekim 2023 © Serdar Ölez
Daphne ponticaDaphne pontica
Gözlem bildir
Sırımağu
Thymelaeaceae / Daphne / Daphne pontica
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Sırımağu (Daphne pontica) Sıyırcıkgiller (Thymelaeaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Daphne pontica L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Daphne ponticaAbalı / Sinop
Ekim 2023 ©Serdar Ölez
Daphne ponticaUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Daphne ponticaKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan D. pontica taksonları: Daphne pontica subsp. pontica
Türkiye´de doğal yayılan Daphne türleri: D.glomerata, D.gnidioides, D.mezereum, D.mucronata, D.oleoides, D.pontica, D.sericea
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)