floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Dactylorhiza umbrosa
 
Ardıçlı / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Dactylorhiza umbrosaDactylorhiza umbrosaDactylorhiza umbrosaDactylorhiza umbrosaDactylorhiza umbrosaDactylorhiza umbrosaphotos
Gözlem bildir
Gövdelisalep
Orchidaceae / Dactylorhiza / Dactylorhiza umbrosa
mapmapmapmapmapmapmapmap
Gövdelisalep (Dactylorhiza umbrosa) Salepgiller (Orchidaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Dactylorhiza umbrosa (Karelin & Kirilow) Nevski şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Nevski kısaltması bilim insanı Sergei Arsenjevic Nevski (1908-1938) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Dactylorhiza umbrosaBalpayam / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Dactylorhiza umbrosaBozağakaraderbent / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Dactylorhiza umbrosaSarıgül / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Dactylorhiza umbrosaArdıçlı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Dactylorhiza umbrosaPülümür / Tunceli
Haziran 2018 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan D. umbrosa taksonları: Dactylorhiza umbrosa var. chuhensis, Dactylorhiza umbrosa var. umbrosa
Türkiye´de doğal yayılan Dactylorhiza türleri: D.aristata, D.euxina, D.iberica, D.incarnata, D.maculata, D.nieschalkiorum, D.osmanica, D.romana, D.saccifera, D.umbrosa, D.urvilleana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)