floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Dactylorhiza osmanica
 
Turnadere / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Dactylorhiza osmanicaDactylorhiza osmanicaDactylorhiza osmanica
Gözlem bildir
Osmanlısalebi
Orchidaceae / Dactylorhiza / Dactylorhiza osmanica
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Osmanlısalebi (Dactylorhiza osmanica) Salepgiller (Orchidaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta ve Doğu Karadeniz, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Dactylorhiza osmanica (Klinge) P.F.Hunt & Summerh. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Klinge kısaltması bilim insanı Johannes Christoph Klinge (1851-1902) için kullanılmıştır. P.F.Hunt kısaltması bilim insanı Peter Francis Hunt (1936-2013) için kullanılmıştır. Summerh. kısaltması bilim insanı Victor Samuel Summerhayes (1897-1974) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Dactylorhiza osmanicaTurnadere / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Dactylorhiza osmanicaPülümür / Tunceli
1965 ©PH Davis ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan D. osmanica taksonları: Dactylorhiza osmanica var. anatolica, Dactylorhiza osmanica var. osmanica
Türkiye´de doğal yayılan Dactylorhiza türleri: D.aristata, D.euxina, D.iberica, D.incarnata, D.maculata, D.nieschalkiorum, D.osmanica, D.romana, D.saccifera, D.umbrosa, D.urvilleana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)