floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Dactylorhiza iberica
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kırımsalebi
Orchidaceae / Dactylorhiza / Dactylorhiza iberica
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Kırımsalebi (Dactylorhiza iberica) Salepgiller (Orchidaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Dactylorhiza iberica (M.Bieb. ex Willd.) Soó şeklinde tanımlanır.

iberica etimolojisi

Iberica `İber Yarımadasından, İber Yarımadasına ait´ anlamında kullanılmıştır; türün ilk örneğinin Portekiz ve İspanya´nın bulunduğu, Avrupa Kıtasının güneybatı ucundaki İber Yarımadasından toplandığını veya türün bu alanda yaygın olarak bulunduğuna işaret eder. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. M.Bieb. kısaltması bilim insanı Friedrich August Marschall von Bieberstein (1768-1826) için kullanılmıştır. Willd. kısaltması bilim insanı Carl Ludwig Willdenow (1765-1812) için kullanılmıştır. Soó kısaltması bilim insanı Károly Rezs? Soó von Bere (1903-1980) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Dactylorhiza ibericaKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Dactylorhiza ibericaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Dactylorhiza ibericaAmasra / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Dactylorhiza ibericaKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Dactylorhiza ibericaPülümür / Tunceli
1965 ©PH Davis ve ark.
Dactylorhiza ibericaPülümür / Tunceli
Haziran 2018 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Dactylorhiza türleri: D.aristata, D.euxina, D.iberica, D.incarnata, D.maculata, D.nieschalkiorum, D.osmanica, D.romana, D.saccifera, D.umbrosa, D.urvilleana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)