floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Crocus fleischeri
 
Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez
Crocus fleischeriCrocus fleischeriCrocus fleischeriCrocus fleischeriCrocus fleischeriCrocus fleischeriphotos
Gözlem bildir
Taşlık çiğdemi
Iridaceae / Crocus / Crocus fleischeri
mapmapmapmapmap
Taşlıkçiğdemi (Crocus fleischeri) Süsengiller (Iridaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, İç Batı Anadolu, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 750-1300 m yükseklikler arasında; açık taşlık yamaçlar veya kermes meşesi ve kızılçam makiliklerinde gelişirler.

Bilimsel olarak Crocus fleischeri J.Gay şeklinde tanımlanır.

Crocus etimolojisi

Crocus Yunanca krokos (κρόκος) kelimesinden türetilmiştir; krokos muhtemelen, safran/safran sarı/zerdeçal anlamına gelen İbranice karkōm (כרכום), Aramık kurkama (ܟܟܘܪܟܟܡܡܐ ) ve Arapça kurkum (كركم) kelimelerinden birinden türemiştir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. J.Gay kısaltması bilim insanı Jaques Étienne Gay (1786-1864) için kullanılmıştır; Gay İsviçreli-Fransız bitki bilimci, koleksiyoner ve taksonomisttir.

Morfoloji


Çok yıllık, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı gömleği lifli; lifler birbirine karışmıştır. Yapraklar 5-8 adet ve 0.5-1 mm genişlikte; çiçeklenme ve yapraklanma eşzamanlıdır. çiçeklenme Ocak-Mart ayları arasında; çiçek tomurcuğu tabanında zarsı yaprak yok; brakteol mevcut; çiçek örtüsü boynu tüysüz, sarı; çanak ve taç yapraklar 1.7-3.1 x 0.4-0.6 cm, keskin uçlu, beyaz, tabana doğru sarımsı ve eflatun benekli; sapçıklar 5-6 mm, sarı, tabanda az derecede kabarcıklı; başçık 5-8 mm, sarı; tepecik 6 veya genellikle çok daha fazla narin portakal-kırmızı parçalıdır.

listMaplistPiclist

Gözlemler


Crocus fleischeriGüre / Uşak
Şubat 2021 ©Mustafa Gökmen
Crocus fleischeriGemiş / Çardak / Denizli
Mart 2020 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Crocus türleri: C.abantensis, C.adanensis, C.aerius, C.ancyrensis, C.antalyensis, C.asumaniae, C.baytopiorum, C.beydaglarensis, C.biflorus, C.boissieri, C.cancellatus, C.candidus, C.chrysanthus, C.danfordiae, C.fauseri, C.flavus, C.fleischeri, C.gargaricus, C.graveolens, C.karduchorum, C.kerndorffiorum, C.kotschyanus, C.leichtlinii, C.lydius, C.mathewii, C.minutus, C.nerimaniae, C.olivieri, C.pallasii, C.paschei, C.pestalozzae, C.pulchellus, C.reticulatus, C.roseoviolaceus, C.sativus, C.scharojanii, C.sieheanus, C.speciosus, C.vallicola, C.wattiorum, C.yakarianus
Kaynaklar
  1. Davis, 1984, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:8
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)