floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Crocus baytopiorum
 
Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez
Crocus baytopiorumCrocus baytopiorumCrocus baytopiorumCrocus baytopiorumCrocus baytopiorumCrocus baytopiorumphotos
Gözlem bildir
Hanım çiğdemi
Iridaceae / Crocus / Crocus baytopiorum
mapmap
Hanımçiğdemi (Crocus baytopiorum) Süsengiller (Iridaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de sadece Antalya alt bölgesinde yayılış göstermektedir. 1300-2700 m yükseklikler arasında; seyrek kozalaklı ağaçlar koruluklarında, kireçtaşı döküntülerde gelişim gösterirler.

Bilimsel olarak Crocus baytopiorum B.Mathew şeklinde tanımlanır.

Crocus etimolojisi

Crocus Yunanca krokos (κρόκος) kelimesinden türetilmiştir; krokos muhtemelen, safran/safran sarı/zerdeçal anlamına gelen İbranice karkōm (כרכום), Aramık kurkama (ܟܟܘܪܟܟܡܡܐ ) ve Arapça kurkum (كركم) kelimelerinden birinden türemiştir.

baytopiorum etimolojisi

Baytopiorum tür adı Türk botanikçi Asuman Baytop'a ithafen adlandırılmıştır. Crocus baytopioum 1973 yılında Honaz Dağı´nda Asuman Baytop tarafından toplanmış; sonrasında Kew Gardens botanikçisi Brian Mathew tarafından tanımlanmış ve Asuman Baytop´a ithafen adlandırılmıştır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. B.Mathew kısaltması bilim insanı Brian Frederick Mathew (1936-) için kullanılmıştır.

Morfoloji


Türkiye için endemik, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı gömleği kaba ağsı ve liflidir. Yapraklar 4-5 adet, 0.5-1.5 mm genişliktedir ve çiçeklenme ve yapraklanma eşzamanlıdır. Çiçek tomurcuğunun tabanında zarsı yaprak mevcuttur; brakteol yok; boyun beyaz ve havlı; dilimler 2-3 x 0.8-1.2 cm, küt uçlu, soluk mavi ve daha koyu ince damarlı; sapçıklar sarı, 3-5 mm ve tüysüz; başçık 1.1 cm, sarı; boyuncuk sarı; tepecik uca doğru kalınlaşan 3 parçalı, sarı veya portakal renklidir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Crocus baytopiorumGemiş / Çardak / Denizli
Mart 2020 ©Serdar Ölez
Crocus baytopiorumGemiş / Çardak / Denizli
Mart 2020 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Crocus türleri: C.abantensis, C.adanensis, C.aerius, C.ancyrensis, C.antalyensis, C.asumaniae, C.baytopiorum, C.beydaglarensis, C.biflorus, C.boissieri, C.cancellatus, C.candidus, C.chrysanthus, C.danfordiae, C.fauseri, C.flavus, C.fleischeri, C.gargaricus, C.graveolens, C.karduchorum, C.kerndorffiorum, C.kotschyanus, C.leichtlinii, C.lydius, C.mathewii, C.minutus, C.nerimaniae, C.olivieri, C.pallasii, C.paschei, C.pestalozzae, C.pulchellus, C.reticulatus, C.roseoviolaceus, C.sativus, C.scharojanii, C.sieheanus, C.speciosus, C.vallicola, C.wattiorum, C.yakarianus
Kaynaklar
  1. Davis, 1984, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:8 Page:416
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)