floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Corydalis solida
 
Döşemealtı / Antalya - Nisan 2023 © Mustafa Gökmen
Corydalis solidaCorydalis solidaCorydalis solidaCorydalis solidaCorydalis solidaCorydalis solidaphotos
Gözlem bildir
Rumelikazgagası
Papaveraceae / Corydalis / Corydalis solida
mapmapmap
Rumelikazgagası (Corydalis solida) Haşhaşgiller (Papaveraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Ergene alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Corydalis solida (L.) Clairv. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Clairv. kısaltması bilim insanı Joseph Philippe de Clairville (1742-1830) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Corydalis solidaDöşemealtı / Antalya
Nisan 2023 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan C. solida taksonları: Corydalis solida subsp. incisa, Corydalis solida subsp. solida
Türkiye´de doğal yayılan Corydalis türleri: C.alpestris, C.angustifolia, C.caucasica, C.cava, C.conorhiza, C.erdelii, C.haussknechtii, C.henrikii, C.integra, C.lydica, C.nariniana, C.oppositifolia, C.paschei, C.solida, C.tauricola, C.triternata, C.wendelboi
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)