floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Corydalis erdelii
 
Dereboyu / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Corydalis erdeliiCorydalis erdeliiCorydalis erdeliiCorydalis erdeliiCorydalis erdelii
Gözlem bildir
Kazgagası
Papaveraceae / Corydalis / Corydalis erdelii
mapmapmapmapmapmap
Kazgagası (Corydalis erdelii) Haşhaşgiller (Papaveraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Corydalis erdelii Zucc. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Zucc. kısaltması bilim insanı Joseph Gerhard Zuccarini (1797-1848) için kullanılmıştır.

Morfoloji


5-12 cm boylanabilen yumru köklü bir türdür. Sap yaprakları 2-3 x üç yapraçıklı birleşik formda, karşılıklı dizili ve hemen hemen sapsızdır; dilimler ters yumurtamsı veya hemen hemen eliptik formdadır. Çiçek kurulu yapraklardan daha uzun ve yoğun dizili 1-7 çiçeklidir. Brakte tam kenarlı ve hemen hemen ters yumurtamsı formdadır. Çiçekler pembe, bordo veya eflatunumsu renktedir. Kapsül yumurtamsı formda ve geriye kıvrık ve sarkık saplıdır.listMaplistPiclist

Gözlemler


Corydalis erdeliiDereboyu / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Corydalis türleri: C.alpestris, C.angustifolia, C.caucasica, C.cava, C.conorhiza, C.erdelii, C.haussknechtii, C.henrikii, C.integra, C.lydica, C.nariniana, C.oppositifolia, C.paschei, C.solida, C.tauricola, C.triternata, C.wendelboi
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)