floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Celtis planchoniana
 
Turnadere / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Ahmet Demirtaş
Celtis planchonianaCeltis planchonianaCeltis planchonianaCeltis planchoniana
Gözlem bildir
Dahum
Cannabaceae / Celtis / Celtis planchoniana
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Dahum (Celtis planchoniana) Kenevirgiller (Cannabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Celtis planchoniana K.I.Chr. şeklinde tanımlanır.

Celtis etimolojisi

Celtis cins adı Afrika`da yetişen ve tatlı meyveleri olan bir ağacı tanımlamak için Pliny tarafından Naturalis Historia (M.S.79) adlı eserde bahsedilen Yunanca κηλτις sözcüğünden türetilmiştir; κηλτις `yenilebilir tatlı meyveli´ anlamında kullanılmıştır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. K.I.Chr. kısaltması bilim insanı Knud Ib Christensen (1955-2012) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Celtis planchonianaTurnadere / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Ahmet Demirtaş
Celtis planchonianaGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Celtis planchonianaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
YETERSİZ VERİ / DATA DEFFICIENT
Yeterli bilgi bulunmamaktadır. Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.

Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Celtis planchoniana eşisimleri/sinonimleri: Celtis glabrata
Türkiye´de doğal yayılan Celtis türleri: C.australis, C.planchoniana, C.tournefortii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)