floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Bunium ferulaceum
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
İncirop
Apiaceae / Bunium / Bunium ferulaceum
mapmapmapmapmapmapmapmap
Incirop (Bunium ferulaceum) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Konya, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesinden 1800 m’ye kadar olan yüksekliklerdeki karaçam ve kızılçam ormanlarını, mısır tarlalarını ve stebi tercih eder.

Bilimsel olarak Bunium ferulaceum Sibth. & Sm. şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Sibth. kısaltması bilim insanı John Sibthorp (1758-1796) için kullanılmıştır. Sm. kısaltması bilim insanı James Edward Smith (1759-1828) için kullanılmıştır; Smith Londra Linne Derneği kurucusu İngiliz botanikçidir.

Morfoloji


Dallı, çıplak, dik gövdeli, 13‐40 cm boyunda, çok yıllık otsu bitkiler. Taban yaprakları genişçe üçgenimsi; segmentler şeritsi. Çiçekler beyaz renkli, her şemsiyede 11‐17 tane. Meyveler dikdörtgenimsi‐silindirik.

Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Bunium türleri: B.allioides, B.brachyactis, B.caroides, B.cylindricum, B.elegans, B.ferulaceum, B.microcarpum, B.nudum, B.paucifolium, B.pestalozzae, B.pinnatifolium, B.sayae, B.simplex, B.verruculosum
Kaynaklar
  1. R. S. Göktürk, “Phaselis Antik Kenti Florası I”. Phaselis I (2015) 81-131.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)