floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Bunium brachyactis
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Dallıaksar
Apiaceae / Bunium / Bunium brachyactis
mapmapmapmap
Dallıaksar (Bunium brachyactis) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Yukarı Fırat, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Bunium brachyactis (Post) H.Wolff şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Post kısaltması bilim insanı George Edward Post (1838-1909) için kullanılmıştır. H.Wolff kısaltması bilim insanı Karl Friedrich August Hermann Wolff (1866-1929) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Bunium türleri: B.allioides, B.brachyactis, B.caroides, B.cylindricum, B.elegans, B.ferulaceum, B.microcarpum, B.nudum, B.paucifolium, B.pestalozzae, B.pinnatifolium, B.sayae, B.simplex, B.verruculosum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)