floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Angelica turcica
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Apiaceae / Angelica / Angelica turcica
mapmap
(Angelica turcica) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Batı Karadeniz alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Angelica turcica Hamzaoğlu & Koç şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Hamzaoğlu kısaltması bilim insanı Ergin Hamzaoğlu (2000) için kullanılmıştır. Koç kısaltması bilim insanı Murat Koç (2011) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Angelica türleri: A.archangelica, A.purpurascens, A.sylvestris, A.turcica
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)