floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Angelica purpurascens
 
Nohutlu / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Angelica purpurascensAngelica purpurascensAngelica purpurascens
Gözlem bildir
Melekotu
Apiaceae / Angelica / Angelica purpurascens
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Melekotu (Angelica purpurascens) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Angelica purpurascens (Avé-Lall.) Gilli şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Avé-Lall. kısaltması bilim insanı Julius Léopold Edouard Avé-Lallemant (1803-1867) için kullanılmıştır. Gilli kısaltması bilim insanı Alexander Gilli (1904-2007) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Angelica purpurascensNohutlu / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Angelica türleri: A.archangelica, A.purpurascens, A.sylvestris, A.turcica
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)