floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Angelica sylvestris
 
Tatlıca / Erfelek / Sinop - Kasım 2023 © Mustafa Gökmen
Angelica sylvestrisAngelica sylvestrisAngelica sylvestrisAngelica sylvestris
Gözlem bildir
Kekire
Apiaceae / Angelica / Angelica sylvestris
mapmapmapmapmapmap
Kekire (Angelica sylvestris) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Güney Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Angelica sylvestris L. şeklinde tanımlanır.

sylvestris etimolojisi

Sylvestris epiteti ΄orman/ağaç ile ilgili΄ anlamına gelen Latince silvanus kelimesinden türetilmiştir; genellikle türün yetişme ortamına işaret eder. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Angelica sylvestrisTatlıca / Erfelek / Sinop
Kasım 2023 ©Mustafa Gökmen

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. sylvestris taksonları: Angelica sylvestris var. stenoptera, Angelica sylvestris var. sylvestris
Türkiye´de doğal yayılan Angelica türleri: A.archangelica, A.purpurascens, A.sylvestris, A.turcica
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)