floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Angelica sylvestris var. sylvestris
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kekire
Apiaceae / Angelica / Angelica sylvestris var. sylvestris
mapmapmapmapmapmap
Kekire (Angelica sylvestris var. sylvestris) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Güney Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Angelica sylvestris var. sylvestris L. şeklinde tanımlanır.

sylvestris etimolojisi

Sylvestris epiteti ΄orman/ağaç ile ilgili΄ anlamına gelen Latince silvanus kelimesinden türetilmiştir; genellikle türün yetişme ortamına işaret eder. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Angelica sylvestris var. sylvestrisGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Angelica sylvestris var. sylvestrisKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. sylvestris taksonları: Angelica sylvestris var. stenoptera, Angelica sylvestris var. sylvestris
Türkiye´de doğal yayılan Angelica türleri: A.archangelica, A.purpurascens, A.sylvestris, A.turcica
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)