floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Malabaila secacul
 
Pişkidağ / Üzümlü / Erzincan - Haziran 2023 © Golshan Zare
Malabaila secaculMalabaila secaculMalabaila secacul
Gözlem bildir
Davarotu
Apiaceae / Malabaila / Malabaila secacul
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Davarotu (Malabaila secacul) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Konya, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Malabaila secacul (Mill.) Boiss. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Mill. kısaltması bilim insanı Philip Miller (1691-1771) için kullanılmıştır; Miller İskoç kökenli İngiliz botanikçidir; hayatı boyunca Chelsea Physic Garden´da bahçevan olarak çalışmıştır; 1731 yılında The Gardener´s Dictionary adlı eserini yayınlamıştır. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Malabaila secaculPişkidağ / Üzümlü / Erzincan
Haziran 2023 ©Golshan Zare
Malabaila secaculGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Malabaila secaculKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Malabaila secaculKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Malabaila secaculPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan M. secacul taksonları: Malabaila secacul subsp. secacul
Türkiye´de doğal yayılan Malabaila türleri: M.aurea, M.dasyantha, M.kazdaghensis, M.lasiocarpa, M.marashica, M.nydeggeri, M.pastinacifolia, M.secacul
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)