floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lappula squarrosa
 
Kırklar / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Lappula squarrosaLappula squarrosaLappula squarrosa
Gözlem bildir
Sülüngürke
Boraginaceae / Lappula / Lappula squarrosa
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Sülüngürke (Lappula squarrosa) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Orta Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 380-2270 m yükseklikler arasında; bozkırlar, taşlık alanlar ve yamaçlar, döküntü alanlarında gözlenebilir.

Bilimsel olarak Lappula squarrosa (Retz.) Dumort. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Retz. kısaltması bilim insanı Anders Jahan Retzius (1742-1821) için kullanılmıştır. Dumort. kısaltması bilim insanı Barthélemy Charles Joseph Dumortier (1797-1878) için kullanılmıştır.

Morfoloji


İki yıllık veya nadiren tek yıllık, 25-55 cm boylanabilen bir bitkidir; yüzeyler seyrek yaygın-sert kıllı veya daha yoğun basık-sert kıllıdır; bolca dallanır. Yapraklar şeritsi-dikdörtgenimsi veya hemen hemen mızraksı formdadır; çiçeklenme döneminde diptekiler sararır. Çiçekler neredeyse sapsızdır, meyvelenme zamanı 2 mm´ye kadar uzar. Taç küçük ve hunimsidir, tüp 2.5 mm uzunlukta, yaprağının üst geniş kenarı 2-2.5 mm çaptadır. Sert kabuklu küçük meyve basık-yumurta biçimli ve 3-4.5 x 2-2.8 mm boyutlardadır.listMaplistPiclist

Gözlemler


Lappula squarrosaKırklar / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Lappula squarrosaGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Lappula squarrosaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Lappula türleri: L.barbata, L.microcarpa, L.patula, L.sessiliflora, L.sinaica, L.spinocarpos, L.squarrosa
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)