floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hyacinthella lineata
 
Güre / Uşak - Nisan 2021 © Serdar Ölez
Hyacinthella lineataHyacinthella lineataHyacinthella lineataHyacinthella lineata
Gözlem bildir
Dağ sümbülü
Asparagaceae / Hyacinthella / Hyacinthella lineata
mapmapmapmapmap
Dağsümbülü (Hyacinthella lineata) Kuşkonmazgiller (Asparagaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Batı Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya alt bölgelerinde yayılış göstermektedir.

Hyacinthella lineata Türkçede Dağsümbülü olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Hyacinthella lineata (Steud. ex Schult. & Schult.f.) Chouard şeklinde tanımlanır.

Hyacinthella etimolojisi

Hyacinthella cins adının Eski Yunanca jacinth kelimesinden alındığı tahmin edilmektedir; jacinth, Eski  Ortaçağ Latincesinde değerli bir mavi (nadiren kırmızı) taş adı olan jacintus΄tan türetilmiştir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Steud. kısaltması bilim insanı Ernst Gottlieb von Steudel (1783-1856) için kullanılmıştır. Schult. kısaltması bilim insanı Josef August Schultes (1773-1831) için kullanılmıştır; Schultes Avusturyalı bir bitki bilimcidir. Schult.f. kısaltması bilim insanı Julius Hermann Schultes (1804-1840) için kullanılmıştır.

Chouard etimolojisi

Bilimsel adlandırmada kullanılan Chouard kısaltması türün Fransız botanikçi Pierre Chouard (1903–1983) tarafından yayınlandığını belirtir. Chouard kısaltması bilim insanı Pierre Chouard (1903-1983) için kullanılmıştır; Chouard (1903-1983) Fransız bir bitki bilimcidir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Hyacinthella lineataGüre / Uşak
Nisan 2021 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hyacinthella türleri: H.acutiloba, H.campanulata, H.glabrescens, H.heldreichii, H.hispida, H.lazulina, H.lineata, H.micrantha, H.millingenii, H.nervosa, H.siirtensis, H.venusta
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)