floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hyacinthella campanulata
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Konyasümbülü
Asparagaceae / Hyacinthella / Hyacinthella campanulata
mapmap
Konyasümbülü (Hyacinthella campanulata) Kuşkonmazgiller (Asparagaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de sadece Konya alt bölgesinde yayılış göstermektedir.

Hyacinthella campanulata Türkçede Konyasümbülü olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Hyacinthella campanulata K.Perss. & Wendelbo şeklinde tanımlanır.

Hyacinthella etimolojisi

Hyacinthella cins adının Eski Yunanca jacinth kelimesinden alındığı tahmin edilmektedir; jacinth, Eski  Ortaçağ Latincesinde değerli bir mavi (nadiren kırmızı) taş adı olan jacintus΄tan türetilmiştir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. K.Perss. kısaltması bilim insanı Karin Persson (1938-) için kullanılmıştır; Persson İsveçli bir botanikçidir.

Wendelbo etimolojisi

Bilimsel adlandırmada kullanılan Wendelbo kısaltması türün Norveçli botanikçi Per Erland Berg Wendelbo (1927 – 1981) tarafından yayınlandığını belirtir. Wendelbo kısaltması bilim insanı Per Erland Berg Wendelbo (1927-1981) için kullanılmıştır; Wendelbo Norveçli botanikçidir.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hyacinthella türleri: H.acutiloba, H.campanulata, H.glabrescens, H.heldreichii, H.hispida, H.lazulina, H.lineata, H.micrantha, H.millingenii, H.nervosa, H.siirtensis, H.venusta
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)