floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hesperis thyrsoidea
 
Şampaşakaraderbendi / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Hesperis thyrsoideaHesperis thyrsoideaHesperis thyrsoideaHesperis thyrsoideaHesperis thyrsoideaHesperis thyrsoideaphotos
Gözlem bildir
Salkımakşamyıldızı
Brassicaceae / Hesperis / Hesperis thyrsoidea
mapmapmapmapmapmapmap
Salkımakşamyıldızı (Hesperis thyrsoidea) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 1200-1600 m yükseklikler arasında; döküntüler, kumluk yamaçlar ve benzeri yerlerde gözlenebilir. 

Bilimsel olarak Hesperis thyrsoidea Boiss. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.

Morfoloji


İki yıllık otsu bir bitkidir. Gövdeler (sıklıkla tabandan) çok dallanmıştır, dallanma talkım biçimdedir. Tüyler kısa ve salgılıdır. Çanak kesecikli ve 6-10 mm boydadır. Taç pembemsi-açık mor renkte ve 17-18 mm boydadır. Baklamsı meyve düz, bükük, genellikle yoğun salgılı-cılız tüylüdür, aşağı bükülmüş çiçek sapına asılıdır.listMaplistPiclist

Gözlemler


Hesperis thyrsoideaPülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Hesperis thyrsoideaŞampaşakaraderbendi / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Hesperis thyrsoideaPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hesperis türleri: H.anatolica, H.armena, H.aspera, H.balansae, H.bicuspidata, H.boissieriana, H.bottae, H.breviscapa, H.buschiana, H.cilicica, H.hamzaoglui, H.hedgei, H.isatidea, H.kitiana, H.kotschyi, H.kuerschneri, H.laciniata, H.macedonica, H.matronalis, H.novakii, H.ozcelikii, H.pendula, H.persica, H.pisidica, H.podocarpa, H.scabrida, H.schischkinii, H.steveniana, H.syriaca, H.thyrsoidea, H.tosyaensis, H.tristis, H.turkmendaghensis
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)