floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hesperis breviscapa
 
Çakırkaya / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Hesperis breviscapaHesperis breviscapaHesperis breviscapaHesperis breviscapa
Gözlem bildir
Yaylaakşamyıldızı
Brassicaceae / Hesperis / Hesperis breviscapa
mapmapmap
Yaylaakşamyıldızı (Hesperis breviscapa) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Yukarı Fırat, Erzurum-Kars alt bölgelerinde yayılış göstermektedir. 1760-2800 m yükseklikler arasında; döküntüler, taşlık alanlar ve benzeriyerlerde gözlenebilir.

Bilimsel olarak Hesperis breviscapa Boiss. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.

Morfoloji


6 cm kadar boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdeler dar açılı yükselir ve kısa salgılı tüy örtüsü ile kaplıdır. Alt yapraklar ispatula biçimli ve testere dişlidir, çatalsı salgısız tüylerlerle kaplıdır. Çiçeklenme Haziran-Temmuz ayları arasında gerçekleşir. Çanak 7-9 mm boydadır. Taç yapraklar leylak rengidir. Baklamsı meyve düz ve mızraksıdır, uca doğru düzgünce incelir.listMaplistPiclist

Gözlemler


Hesperis breviscapaSenek / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Hesperis breviscapaÇakırkaya / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Hesperis breviscapaPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hesperis türleri: H.anatolica, H.armena, H.aspera, H.balansae, H.bicuspidata, H.boissieriana, H.bottae, H.breviscapa, H.buschiana, H.cilicica, H.hamzaoglui, H.hedgei, H.isatidea, H.kitiana, H.kotschyi, H.kuerschneri, H.laciniata, H.macedonica, H.matronalis, H.novakii, H.ozcelikii, H.pendula, H.persica, H.pisidica, H.podocarpa, H.scabrida, H.schischkinii, H.steveniana, H.syriaca, H.thyrsoidea, H.tosyaensis, H.tristis, H.turkmendaghensis
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)