floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Helianthemum salicifolium
 
Sarıoba / Polatlı / Ankara - Mayıs 2023 © Serdar Ölez
Helianthemum salicifoliumHelianthemum salicifoliumHelianthemum salicifoliumHelianthemum salicifoliumHelianthemum salicifoliumHelianthemum salicifoliumphotos
Gözlem bildir
Söğütgüngülü
Cistaceae / Helianthemum / Helianthemum salicifolium
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Söğütgüngülü (Helianthemum salicifolium) Ladengiller (Cistaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Helianthemum salicifolium (L.) Mill. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Mill. kısaltması bilim insanı Philip Miller (1691-1771) için kullanılmıştır; Miller İskoç kökenli İngiliz botanikçidir; hayatı boyunca Chelsea Physic Garden´da bahçevan olarak çalışmıştır; 1731 yılında The Gardener´s Dictionary adlı eserini yayınlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Helianthemum salicifoliumHacıkadın / Keçiören / Ankara
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Helianthemum salicifoliumSarıoba / Polatlı / Ankara
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Helianthemum salicifoliumBornova  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Helianthemum salicifoliumBozağakaraderbent / Pülümür / Tunceli
2024 ©Kırsal Çevre
Helianthemum salicifoliumAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Helianthemum salicifoliumKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Helianthemum türleri: H.aegyptiacum, H.antitauricum, H.germanicopolitanum, H.kotschyanum, H.lasiocarpum, H.ledifolium, H.microcarpum, H.nummularium, H.oelandicum, H.ovatum, H.salicifolium, H.stipulatum, H.strickeri, H.syriacum, H.tomentosum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)