floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Glycyrrhiza echinata
 
Solhan / Bingöl - Temmuz 2021 © Mustafa Gökmen
Glycyrrhiza echinataGlycyrrhiza echinata
Gözlem bildir
Pıtırakmeyan
Fabaceae / Glycyrrhiza / Glycyrrhiza echinata
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Pıtırakmeyan (Glycyrrhiza echinata) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Batı ve Orta Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesi ile 1250 m yükseklikler arasında; batak/sulak alanlar, hendek kenarları ve benzeri yerlerde gözlenebilir.

Bilimsel olarak Glycyrrhiza echinata L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


1 metre boylanabilen, gür ve dik gelişimli, tüysüz, çok yıllık bir bitkidir. Yaprakçıklar 4-8 çifttir ve 15-30 x 7-15 mm boyutlardadır; mızraksı veya genişçe eliptiktir. Çiçek durumu 2-5 cm boyda, yoğun, küremsi veya uzamış durumdadır. Çanak dişler ~ 1 mm uzunluktadır. Taç 5-7 mm uzunlukta ve beyaz veya açık mor renktedir. Baklamsı meyve 12-16 x 6-8 mm boyutlarda, yassı, kirpimsi, kırmızı-kahverengi renkli ve 1-3 tohumludur.listMaplistPiclist

Gözlemler


Glycyrrhiza echinataSolhan / Bingöl
Temmuz 2021 ©Mustafa Gökmen
Glycyrrhiza echinataTorbalı  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Glycyrrhiza echinataUla  / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Glycyrrhiza türleri: G.aspera, G.asymmetrica, G.echinata, G.flavescens, G.glabra, G.iconica
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)