floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Gladiolus italicus
 
Kemer / Antalya - Nisan 2023 © Serdar Ölez
Gladiolus italicusGladiolus italicusGladiolus italicusGladiolus italicus
Gözlem bildir
Kılıçotu
Iridaceae / Gladiolus / Gladiolus italicus
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Kılıçotu (Gladiolus italicus) Süsengiller (Iridaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Gladiolus italicus Mill. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Mill. kısaltması bilim insanı Philip Miller (1691-1771) için kullanılmıştır; Miller İskoç kökenli İngiliz botanikçidir; hayatı boyunca Chelsea Physic Garden´da bahçevan olarak çalışmıştır; 1731 yılında The Gardener´s Dictionary adlı eserini yayınlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Gladiolus italicusUrla / İzmir
Nisan 2024 ©Mustafa Gökmen
Gladiolus italicusKemer / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Gladiolus italicusAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Gladiolus italicusUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Gladiolus italicusKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Gladiolus italicusPülümür / Tunceli
2023 ©Adil Güner ve ark.

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Gladiolus türleri: G.anatolicus, G.antakiensis, G.atroviolaceus, G.attilae, G.halophilus, G.humilis, G.illyricus, G.italicus, G.kotschyanus, G.micranthus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)