floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Fumaria officinalis
 
Hürriyet / Erzin / Hatay - Mart 2022 © Serdar Ölez
Fumaria officinalisFumaria officinalisFumaria officinalisFumaria officinalisFumaria officinalisFumaria officinalisphotos
Gözlem bildir
Şahtere
Papaveraceae / Fumaria / Fumaria officinalis
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Şahtere (Fumaria officinalis) Haşhaşgiller (Papaveraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Yukarı Kızılırmak, Erzurum-Kars, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkçe literatürde genellikle şahtere olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde yersofrası veya kayıp şahtere olarak bilinir. Bilimsel olarak Fumaria officinalis L. şeklinde tanımlanır.

Fumaria etimolojisi

Fumaria cins adı Latincede `duman´ anlamına gelen fumus kelimesinden türetilmiştir; muhtemelen bazı türlerinin kök kokusuna işaret etmektedir.

officinalis etimolojisi

Officinalis Latincede `bir manastırda sağaltıcı bitkilerin ve diğer ihtiyaç maddelerinin tutulduğu yerde olan, yere ait olan` anlamına gelir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


50 cm kadar boylanabilen, gürbüz gelişen, tek yıllık, otsu bir türdür. Çiçeklenme nisan-mayıs aylarında gerçekleşir. Çiçek kurulu 20-40-çiçekli ve yoğundur. Brakte şeritsi-mızraksı formdadır ve meyve sapından daha kısadır. Çanak yapraklar mızraksı formda, taç yaprakların üçte biri boyda ve 0.5-1 mm genişliktedir, taban kısmı düzensiz olarak dişlidir. Taç 7-8 mm boyda ve pembe renktedir; mahmuz 1.4-1.5 mm uzunlukta ve kıvrımlıdır. Meyve 2-2.5 mm uzunlukta ve geniş düz tepe kısmı 2 belirgin çukurludur.listMaplistPiclist

Gözlemler


Fumaria officinalisArmutlu / Kemalpaşa / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Fumaria officinalisHacımemi / Ayaş / Ankara
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Fumaria officinalisHacıkadın / Keçiören / Ankara
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Fumaria officinalisYukarı Ulucak / Beypazarı / Ankara
Mart 2024 ©Serdar Ölez
Fumaria officinalisOltan / Ayaş / Ankara
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Fumaria officinalisHürriyet / Erzin / Hatay
Mart 2022 ©Serdar Ölez
Fumaria officinalisEge Üniversitesi  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Fumaria officinalisMuğla / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Fumaria officinalisKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan F. officinalis taksonları: Fumaria officinalis subsp. cilicica, Fumaria officinalis subsp. officinalis, Fumaria officinalis subsp. wirtgenii
Türkiye´de doğal yayılan Fumaria türleri: F.asepala, F.capreolata, F.densiflora, F.gaillardotii, F.judaica, F.kralikii, F.macrocarpa, F.officinalis, F.parviflora, F.petteri, F.rostellata, F.schleicheri, F.vaillantii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)