floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Fumaria asepala
 
Kıbrıs / Mamak / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez
Fumaria asepalaFumaria asepalaFumaria asepalaFumaria asepalaFumaria asepala
Gözlem bildir
Ak Şahtere
Papaveraceae / Fumaria / Fumaria asepala
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Akşahtere (Fumaria asepala) Haşhaşgiller (Papaveraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 500-1700m yüksekliklerde, tarla, yamaç ve bağ diplerinde rastlanır.

Bilimsel olarak Fumaria asepala Boiss şeklinde tanımlanır.

Fumaria etimolojisi

Fumaria cins adı Latincede `duman´ anlamına gelen fumus kelimesinden türetilmiştir; muhtemelen bazı türlerinin kök kokusuna işaret etmektedir.

Morfoloji


10-50 cm boylanabilen, tek yıllık otsu bir bitkidir. Gövde sık dallı, yarı dik görünümlü, yayılıcı ya da tırmanıcıdır. Yapraklar iki veya üç parçalı, parçalar ince ve uzundur. Çiçeklenme Nisan-Ağustos ayları arasında; çiçekler basit salkım şeklinde dizili, 6-12´li kümeler halinde; taç yapraklar 4-5 mm uzunluğunda ve beyaz renktedir. Çiçek demetinde çiçeklerin diplerinden çıktığı yapraklar çiçek sapı kadar uzundur. Tohum 2-2,3 mm büyüklüğünde, kırmızı-kahverengidir.

listMaplistPiclist

Gözlemler


Fumaria asepalaŞampaşakaraderbendi / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Fumaria asepalaKıbrıs / Mamak / Ankara
Haziran 2016 ©Serdar Ölez
Fumaria asepalaGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Fumaria asepalaGünpınar / Darende / Malatya
Nisan 2017 ©Şükrü Karakuş vd.
Fumaria asepalaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Fumaria türleri: F.asepala, F.capreolata, F.densiflora, F.gaillardotii, F.judaica, F.kralikii, F.macrocarpa, F.officinalis, F.parviflora, F.petteri, F.rostellata, F.schleicheri, F.vaillantii
Kaynaklar
  1. Davis, 1967, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:1 Page:247
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)