floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Fumana thymifolia
 
Alaçatı / Urla / İzmir - Şubat 2021 © Mustafa Gökmen
Fumana thymifoliaFumana thymifoliaFumana thymifoliaFumana thymifolia
Gözlem bildir
Kekikgüneşotu
Cistaceae / Fumana / Fumana thymifolia
mapmapmapmap
Kekikgüneşotu (Fumana thymifolia) Ladengiller (Cistaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Fumana thymifolia Türkçede Kekikgüneşotu olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Fumana thymifolia (L.) Spach şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Spach etimolojisi

Spach kısaltması türün Fransız botanikçi Edouard Spach (1801-1879) tarafından yayınlandığını belirtir. Spach kısaltması bilim insanı Édouard Spach (1801-1879) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Fumana thymifoliaAlaçatı / Urla / İzmir
Şubat 2021 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Fumana türleri: F.aciphylla, F.arabica, F.grandiflora, F.laevis, F.oligosperma, F.paphlagonica, F.procumbens, F.scoparia, F.thymifolia, F.trisperma
Gözlem bildirilen diğer Fumana türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)