floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Fumana arabica
 
Kemer / Antalya - Nisan 2023 © Serdar Ölez
Fumana arabicaFumana arabicaFumana arabicaFumana arabicaFumana arabicaFumana arabicaphotos
Gözlem bildir
Arapgüneşotu
Cistaceae / Fumana / Fumana arabica
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Arapgüneşotu (Fumana arabica) Ladengiller (Cistaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Konya, Antalya, Adana, Orta Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Fumana arabica Türkçede Arapgüneşotu olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Fumana arabica (L.) Spach şeklinde tanımlanır.

arabica etimolojisi

Arabica Latincede `Arabistana özgü, Arabistan ile ilgili` anlamına gelir; türün yayılış alanı veya ilk tür örneğinin toplandığı bölgeye işaret eder. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Spach etimolojisi

Spach kısaltması türün Fransız botanikçi Edouard Spach (1801-1879) tarafından yayınlandığını belirtir. Spach kısaltması bilim insanı Édouard Spach (1801-1879) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Fumana arabicaHasseki / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Fumana arabicaİçmeler / Urla / İzmir
Nisan 2024 ©Mustafa Gökmen
Fumana arabicaSelçuk / İzmir
Nisan 2024 ©Mustafa Gökmen
Fumana arabicaAlaçatı / Urla / İzmir
Şubat 2021 ©Mustafa Gökmen
Fumana arabicaKemer / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Fumana arabicaAlibey / Ayvalık  / Balıkesir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Fumana türleri: F.aciphylla, F.arabica, F.grandiflora, F.laevis, F.oligosperma, F.paphlagonica, F.procumbens, F.scoparia, F.thymifolia, F.trisperma
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)