floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Euonymus verrucosus
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Benliiğcik
Celastraceae / Euonymus / Euonymus verrucosus
mapmapmapmapmap
Benliiğcik (Euonymus verrucosus) İğağacıgiller (Celastraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Orta Karadeniz, Yukarı Kızılırmak alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Euonymus verrucosus Türkçede Benliiğcik olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Euonymus verrucosus Scop. şeklinde tanımlanır.

Scop. etimolojisi

Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Scop. kısaltması bilim insanı Joannes Antonius Scopoli (1723-1788) için kullanılmıştır; Scopoli Avusturyalı hekim ve doğa bilimcidir; Avusturya İmparatorluğunun Linnaeus´u olarak anılır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Euonymus verrucosusAşağıbeyçayır / Pınarbaşı / Kayseri
2002 ©Ayşe Mine Özkan v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Euonymus türleri: E.alatus, E.europaeus, E.latifolius, E.nanus, E.verrucosus
Gözlem bildirilen diğer Euonymus türleri: E.japonicus
Kaynaklar
  1. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  2. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)