floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Euonymus alatus
 
NGBB / İstanbul - Mayıs 2015 © Serdar Ölez
Euonymus alatus
Gözlem bildir
ÇinTaflanı
Celastraceae / Euonymus / Euonymus alatus
mapmap
Yanarçalı (Euonymus alatus) İğağacıgiller (Celastraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Çatalca-Kocaeli alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkçe literatürde genellikle Yanarçalı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde yanar çalı olarak bilinir. Bilimsel olarak Euonymus alatus (Thunb.) Siebold şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Thunb. kısaltması bilim insanı Carl Peter Thunberg (1743-1828) için kullanılmıştır. Siebold kısaltması bilim insanı Philipp Franz (Balthasar) von Siebold (1796-1866) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Euonymus alatusNGBB / İstanbul
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Euonymus türleri: E.alatus, E.europaeus, E.latifolius, E.nanus, E.verrucosus
Gözlem bildirilen diğer Euonymus türleri: E.japonicus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)