floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Erodium sibthorpianum
 
Sarıçalı Dağı / Nallıhan / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez
Erodium sibthorpianumErodium sibthorpianumErodium sibthorpianumErodium sibthorpianumErodium sibthorpianumErodium sibthorpianumphotos
Gözlem bildir
Çobaniğnesi
Geraniaceae / Erodium / Erodium sibthorpianum
mapmap
Çobaniğnesi (Erodium sibthorpianum) Turnagagasıgiller (Geraniaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de sadece Güney Marmara alt bölgesinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Erodium sibthorpianum Boiss. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.

Morfoloji


Çiçeksiz halinde 5-12 cm arasında boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler yoğun ve birbirine dolaşıktır; toprak yüzeyinde sert ve geniş tümsekler şeklinde gelişir. Dip yapraklar iki derin tüysü, kır tüylü, yumurtamsı, 7-25 mm uzunlukta, çentik parçalar kısaca dikdörtgenimsi ve keskin uçludur. Gövde başına çiçek kümesi 1-5 adet; çiçek kümeleri saplı; çanak yapraklar 4-6 mm, cılız tüylü ve neredeyse sapsız salgı bezli veya kısmen salgılı tüylü-tüylü, kılçık 0.2-0.5 mm uzunlukta; taç yapraklar beyaz veya soluk leylak rengi, 7-15 mm uzunluktadır. Meyve gagalı; gaga (dar uç kısım) 3-4.5 cm uzunluktadır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Erodium sibthorpianumSarıçalı Dağı / Nallıhan / Ankara
Ekim 2018 ©Serdar Ölez
Erodium sibthorpianumAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Erodium türleri: E.absinthoides, E.acaule, E.amanum, E.aytacii, E.birandianum, E.botrys, E.cedrorum, E.chium, E.ciconium, E.cicutarium, E.gaillardotii, E.gruinum, E.hakkiaricum, E.hendrikii, E.hoefftianum, E.laciniatum, E.leucanthum, E.malacoides, E.micropetalum, E.moschatum, E.olympicum, E.oxyrhinchum, E.pelargoniflorum, E.sibthorpianum, E.somanum, E.trichomanefolium
Kaynaklar
  1. Davis, P. H. (1967). Flora of Turkey and the east Aegean islands Vol:2. Edinburgh University Press.
  2. Göknur Turgut. (2012). The flora of Sarıçalı Mountain and arounds Nallıhan [Doctoral dissertation]. https://www.researchgate.net/profile/Ece_Cakir/publication/317597907_The_flora_of_Saricali_Mountain_and_arounds_Nallihan_AnkaraTurkey/links/59425eb6a6fdcc13d68d7648/The-flora-of-Saricali-Mountain-and-arounds-Nallihan-Ankara-Turkey.pdf
  3. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  4. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  5. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  6. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)