floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Erodium acaule
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Leylekgagası
Geraniaceae / Erodium / Erodium acaule
mapmapmapmapmapmap
Leylekgagası (Erodium acaule) Turnagagasıgiller (Geraniaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Orta Karadeniz, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Erodium acaule (L.) Becherer & Thell. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Thell. kısaltması bilim insanı Albert Thellung (1881-1928) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Erodium acauleAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Erodium türleri: E.absinthoides, E.acaule, E.amanum, E.aytacii, E.birandianum, E.botrys, E.cedrorum, E.chium, E.ciconium, E.cicutarium, E.gaillardotii, E.gruinum, E.hakkiaricum, E.hendrikii, E.hoefftianum, E.laciniatum, E.leucanthum, E.malacoides, E.micropetalum, E.moschatum, E.olympicum, E.oxyrhinchum, E.pelargoniflorum, E.sibthorpianum, E.somanum, E.trichomanefolium
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)