floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Epipactis microphylla
 
Beypazarı / Ankara - Temmuz 2022 © Serdar Ölez
Epipactis microphyllaEpipactis microphyllaEpipactis microphyllaEpipactis microphyllaEpipactis microphyllaEpipactis microphyllaphotos
Gözlem bildir
Minikbindallı
Orchidaceae / Epipactis / Epipactis microphylla
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Minikbindallı (Epipactis microphylla) Salepgiller (Orchidaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Kızılırmak, Antalya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Epipactis microphylla (Ehrh.) Sw. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Ehrh. kısaltması bilim insanı Jakob Friedrich Ehrhart (1742-1795) için kullanılmıştır. Sw. kısaltması bilim insanı Olof or Olavo (Peter) Swartz (1760-1818) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Epipactis microphyllaBeypazarı / Ankara
Temmuz 2022 ©Serdar Ölez
Epipactis microphyllaArıt / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Epipactis türleri: E.atrorubens, E.condensata, E.helleborine, E.microphylla, E.palustris, E.persica, E.pontica, E.tremolsii, E.troodi, E.veratrifolia
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)