floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Epipactis helleborine
 
Karaşar / Beypazarı / Ankara - Temmuz 2023 © Serdar Ölez
Epipactis helleborineEpipactis helleborineEpipactis helleborineEpipactis helleborineEpipactis helleborineEpipactis helleborinephotos
Gözlem bildir
Bindallıçiçeği
Orchidaceae / Epipactis / Epipactis helleborine
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Bindallıçiçeği (Epipactis helleborine) Salepgiller (Orchidaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Epipactis helleborine (L.) Crantz şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Crantz kısaltması bilim insanı Heinrich Johann Nepomuk von Crantz (1722-1799) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Epipactis helleborineKaraşar / Beypazarı / Ankara
Temmuz 2023 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan E. helleborine taksonları: Epipactis helleborine subsp. bithynica, Epipactis helleborine subsp. densifolia, Epipactis helleborine subsp. helleborine, Epipactis helleborine subsp. levantina
Türkiye´de doğal yayılan Epipactis türleri: E.atrorubens, E.condensata, E.helleborine, E.microphylla, E.palustris, E.persica, E.pontica, E.tremolsii, E.troodi, E.veratrifolia
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)